SØK
 
Tekststørrelse :  liten skriftstørrelse mellomstor skriftstørrelse stor skriftstørrelse ekstra stor skriftstørrelse

HBF på facebook.

Lite kompetanse i skolen

- Aldri mer sykehjem!

Såpeopera

Utvalg ser på omsorgslønn

Unge mødre sliter mest

Garantisaker eller ikke på VW

Pulverisering av hjelpemiddelordningen?

Velkommen til mamma-treff

MEDEMA 2010

Løvelekene 13. juni 2010

Andre historier

Kommuner svikter barn med hjelpebehov

Alta frikjent

Hjertesyke og hjerneskadede Jørgen Åby (17) fikk i 2002 en bil fra trygdevesenet.

Dialogens misjonær

Multihandikappa Elmedina kan få politiet på døra når som helst

Må vente to uker på dommen

Om å være besteforeldre

Fratas pleiepenger for sønnen Stian har levd sju og et halvt år på overtid

– Barna vet best

Århundrets viktigste konvensjon

Institusjonsbygging møter liten motstand

Samhandling – et tiltak for å styrke rehabilitering

Fire av fem HiO-bygg uten evakueringsstol

Nesten håpløst

Full gjennomgang av NAV

HBF på facebook.
Nyhetsarkiv
Hovedstyret
Lokal-lag
Etiopiaprosjektet
Skolepolitikk
Medlemskap
Lenker

Dialogens misjonær

Publisert 12.03.2010 Tips en venn Utskriftsvennlig tekst

Arshad Jamil smiler stolt til datteren. Hun er blid tilbake. Sånn er hun alltid. Faktisk har hun vært positiv og ivrig fra dag én, mener faren. Arisha har Downs syndrom, og en gang i fremtiden har faren hennes ambisjoner om å arrangere en stor konferanse om funksjonshemning. - Det er dessverre et tabubelagt tema for mange med minoritetsbakgrunn, sier han.

 Aftenposten BilagTab  -  06.03.2010  -  Side: 3

Arshad Jamil er en profilert person blant annet innen ungdomsarbeid og dialogarbeid, særlig i tilknytning til menigheten der han «vanker», som han kaller det.

KREVENDE

I hverdagen ville han aller helst vært mer familiemann og hatt mer tid sammen med kona og de tre barna. Men i tillegg til en krevende jobb i konsulentbransjen kommer alt det andre. Han må bare medgi at han i løpet av en vanlig uke bruker mer tid utenfor familien enn i.

- At jeg er frivillig engasjert i diverse fora, handler om prioriteringer, sier han og tilføyer at han alltid har en klar og bevisst tanke med det han gjør.

- Grunnen til at jeg er engasjert i ungdomsarbeidet, for eksempel, er at jeg ønsker at mine barn skal få en trygg fremtid og et godt liv.

INTEGRERING

Det får de, mener Jamil, ved at han og andre arbeider for integrering og er med på å avmystifisere mytene om islamsk kultur. Og det er like viktig å spre kunnskap blant muslimer som blant ikke-muslimer. Han er stadig på farten for å holde foredrag, ta imot skoleklasser i menigheten eller arrangere informasjonsmøter.

- Muslimer er ingen homogen gruppe! Her snakker Jamil i store bokstaver. Og presiserer at det verste du kan gjøre med minoriteter, er å sette dem i bås. En god uke for Jamil er når han føler at han får synliggjort noe av dette for folk. Særlig for dem på grasrotnivå. Fordommer og uvitenhet - det må vi til livs, mener han.

KARANTENE

Men det krever innsats. Og det er derfor Arshad Jamil står på som han gjør. Du kan nevne en hvilken som helst dag i uken, så har han noe på programmet. Konsekvensen er at det blir noen diskusjoner på hjemmebane.

- Selv om kona støtter meg, så hender det at hun gir meg karantene mot å påta meg store arrangementer. Jeg lover å skjerpe meg hver gang. Og hvis ikke det var så mye å gripe fatt i, ville jeg også ønsket meg et mer vanlig liv der jeg kunne konsentrert meg helt om familien på fritiden.

INNEBANDY

Når han først har fri, prioriterer han aktiviteter som barna kan være med på. Som i disse dager ofte handler om aking. Ellers liker han godt når de kan benke seg rundt bordet hjemme på Lutvann. Der er det kona, som snart er ferdig jurist, som sørger for logistikken i hverdagen, og dessuten står for det aller meste av matlagingen. Hun er ekspert på å lage kreative retter, gjerne en blanding av norsk og pakistansk mat, sier Jamil. Og jo da, han trimmer også - hver mandag og torsdag spiller han innebandy med en vennegjeng. Det er gøy og en fin måte å få energi på, synes han.

- Men jeg får ladet batteriene ved å koble av også. Gjerne ved å se en bra film. Men etter vi fikk barn, blir det helst på hjemmekino.

EN GOD UKE
Arshad Jamil
Alder: 35.

Aktuell: Driver frivillig dialog- og integreringsarbeid. Har nylig arrangert stor norsk-muslimsk musikkonkurranse, à la Idol.

Yrke: Sivilingeniør

Bor: Lutvann, men flytter til nytt hus i april med kone, datter på 7 år og sønner på 4 og 1 1/2 år.

«Jeg ønsker at mine barn skal få en trygg fremtid og et godt liv»

©Aftenposten

Her finner du siste og tidligere utgaver av Flere glade barn!


Bli medlem
Medlemskap og innmelding
Tilgjengelige bygg
Tilgjengelige bygg og uteområder (PDF)
Landsforeninger
Landsforeninger tilsluttet NHF
Nyhetsklipp
NHF i media



Til toppen   © Handikappede Barns Foreldreforening | Schweigaardsgt. 12 | Postboks 9217 Grønland, 0134 Oslo
Tel: 24 10 24 00 | E-post: hbf@hbf.no | Laboremus Software