15000 underskrifter
Over 15.000 har hittil signert et opprop mot regjeringens foreslåtte brillekutt. I dag, på FN-dagen torsdag 24. oktober vil representanter fra foreldregruppen treffe leder Erlend Wiborg (Frp) i arbeids- og sosialkomiteen for å overlevere signaturene. Det hele vil foregå i vandrehallen på Stortinget kl 10.30.
Foreldreopprør
Bak aksjonen står Nina Moi, mor og utenfor Blindeforbundet og Handikappede barns foreldreforening, da hun hverken ser på sin sønn som hverken blind eller handikappet.
Min sønns brilleglass koster langt over satsen som er foreslått. Det finnes mange barn som han. Jeg mener at kuttet vil føre til økte sosiale forskjeller. Jeg frykter at skjeling og amblyopi forblir ubehandlet for enkelte barn. Det vil føre til at barn som burde gått på aktiviteter, ikke får lov, i frykt for at brillene skal bli ødelagt. Det vil føre til at barn ekskluderes fra lek. Det vil føre til økt mobbing, fordi noen barn vil bli gående med colabunner. Jeg sier ikke kan føre til, men vil føre til. (Nina Moi)
Som mamma og erfaren sosialarbeider ansatt i NAV, frykter hun for at dette fører til økte sosiale forskjeller. Hun tar selv turen fra Karmøy utenfor Haugesund for å se de folkevalgte inn i øynene for at de selv skal forstå hva det betyr å ha feil synskorreksjon.
Saken oppsummert